Vědec, jež se podílí na studii Univerzity Salzburg, vysvětluje, proč dětské nohy trpí. A co mohou proti tomu udělat rodiče.
Pane doktore Kinzi, vaše studie odhalila velmi znepokojující čísla. Je na vině moc velká šetrnost rodičů, že spousta dětí běhá ve špatých botách?
Dr. Kinz: Myslíte tím, že rodiče šetří na špatném místě? Ne, rodiče jsou podle našeho průzkumu na tomto nešvaru vinni ze všech nejméně. K problému přispívají jiné nevhodné faktory: velikosti bot, které jsou velmi často uváděné nesprávně, a děti, které nevnímají, jestli jsou jim boty malé. V obchodě se sice většinou měří velikost nohy, ale na základě nesprávné velikosti bot by měl být už dávno standard, aby se měřila také vnitřní velikost boty.
Jsou použité boty po sourozencích, sousedech a kamarádech v pořádku, pokud dítěti sedí?
Ano. Rodičům se namlouvá celé roky, že jsou špatnými rodiči, pokud budou svým dětem dávat nošené boty. V dotazníku pro jednu studii jsme se rodičů anonymně ptali na používání nošených bot u dětí a podívejme se: Více než 50 procent rodičů opravdu dává svým dětem nošené boty – ovšem se špatným svědomím. Ale k tomu není důvod: Pokud dětská noha má v botě minimálně 12 milimetrů volného prostoru před prsty a boty nejsou sešlapané na jednu stranu, není pak žádný problém používat nošené boty po jiných dětech. Kromě toho je to ekonomické a ekologické: je to úspora peněz a surovin.
Vaše studie věnuje vlastní kapitolu domácí obuvi. Lze domácí obuv vůbec doporučovat pro vývoj zdravé nohy?
Vlastně ne. Jsou totiž téměř vždycky malé. Ve výzkumu tepelných vlivů jsme k tomu zjistili, že malé nožičky se v bačkorách přehřívají a za chvíli jsou úplně mokré. Změklá kůže se pak stává živnou půdou pro plísně a bradavice.
Co tedy mají děti doma nosit?
Doporučujeme protiskluzové ponožky. Jejich velikost se dá lehce zkontrolovat, navíc se ponožky pravidelně perou.
Co by měla umět dobrá dětská bota?
Nejdříve to nejdůležitější: dětská noha nepotřebuje žádné boty. Je nesmysl, že dobré dětské boty musí podepírat a ovládat malé měkké dětské nožky. Dětské boty musí poskytovat 12 až 17 milimetrů volného prostoru, pak sedí. Měly by být co možná nejměkčí a nejohebnější – a dítě by je mělo nosit co nejméně často.
Kolik musí bota stát, aby ji mohlo dítě bez obav nosit?
Analyzujeme už několik let vnitřní velikosti všech značek, které se v našich výzkumech objeví. Do dneška jsme neobjevili takovou značku, která by nabízela správnou vnitřní velikost. Jako rozlišovací kritéria jsme použili boty levné a drahé, malé a velké, dívčí a chlapecké, ale neobjevili jsme žádné rozdíly. Z tohoto pohledu není tedy důvod kupovat drahé dětské boty. Vnitřní velikost je ovšem jen jeden faktor, proto se také orientujeme podle německých výsledků testů (Stiftung Warentest, Ökotest). Zde pozorujeme, že diskontní obchody zatím začaly nabízet lepší kvalitu než mnohý obchod s obuví.
Děti bezmezně milují fenomén konversek, tenisek a balerín: Měly by z botníku zmizet?
Baleríny bychom opravdu nejraději vystřelili na měsíc. Aby vůbec držely na noze, musí být moc malé. Dosud napadlo bohužel jen několik málo chytrých výrobců opatřit baleríny páskem přes nárt. Ten má tu výhodu, že baleríny je možné nosit s odpovídajícím volným prostorem a přesto nekloužou z nohy. U konversek, tenisek a kroksek nevidíme jediný problém, za předpokladu, že jsou dostatečně velké a dítě je bude střídat s jinými botami – nebo chodit bosé.
A jak jsou na tom žabky?
V zásadě jsou žabky téměř ideální: nohy dobře větrají, podrážka je velmi měkká a ohebná, muskulatura nohy se musí namáhat. To všechno jsou vlastnosti, které mnohé jiné boty nenabízejí.
Vaše studie vznikla v roce 2003. Něco jste už od té doby v Rakousku prokazatelně změnili?
To je složité téma. V současné době provádíme více výzkumů v zahraničí než v Rakousku. Bohužel proto se setkáte s více úspěchy spíše v zahraničí. V Lichtenštejnsku jsme byli schopni během tříletého projektu znatelně snížit počet dětí s příliš malými botami. Také ve Finsku se objevují potěšující úspěchy.
Přeloženo z www.active-magazin.com
Foto zdroj: www.active-magazin.com
Všude člověk slyší, že žabky jsou ta nejhorší možná obuv a tady je tomu naopak. Pořád mě udivuje, jak je možné, že se vědci neshodnou.
Donedavna sa verilo, ze ludska noha je nedovyvinuta, a preto sa musi stabilizovat. Konecne zacal prevladat zdravy rozum. Aj vo vede. A konecne si niekto vsimol, ze populacie bez obuvi maju nohy v poriadku a aj bez zazraku obuvi dokazu chodit v pohode do vysokej staroby. A obuti ludia sa do staroby ledva dokrivkaju.
Rozhodne zabky nepovazujem za vhodnu obuv. Conversy maju velky problem a to, ze su uzke…cize noha nema dost priestoru.
Balerinky od vivobarefoot maju super gumicku na pate, cize sa krasne daju nosit aj s vhodnym nadmerkom 😉
Okrem dlzky topanky si treba vsimat aj sirku a tu byva casto problem
Zabky nie su vhodne ako obuv na dlhe nosenie, ale v kombinacii s chodzou naboso su v poriadku. Musime si uvedomit, ze miliony ludi v zabkach chodia a netrpia problemami, ktore maju „zabky na svedomi“.
Moja skusenost s balerinkami je negativna, ci uz to boli balerinky od spominaneho vyrobcu, alebo ine, pokial nemali remienok, nemohla som si dovolit dostatocny nadmerok. Gumicka okolo paty je sice pekna vec, ale moze rezat do achilovej slachy. Preto je dobre vzdy osobne vyskusat. Burzy su plne barefootovej obuvi, ktora je ludom po par noseniach mala, pretoze podcenili nadmerok, pripadne velka, pretoze si kupili vhodnu velkost, ale nemaju kvalitny uchytny system a obuv im z noh pada.
Veľmi ma zaujal tento článok, pretože som bola presviedčana z rôznych strán ze ak dieťa chodí na boso na rovnom povrchu môže mať ploche nohy. Samozrejme výnimkou je chodenie po kamienkoch. Neviem ci mi vie niekto odpovedať na tuto otazku ci chodenie na boso neovplyvňuje plochost nohy. Ci nie su vhodnejšie obuvy s vlozkou ktorý ma vyklenok ktorý podopiera celú nohu. Ďakujem za odpoveď.
Právě naopak. Přirozená chůze po jakémkoliv povrchu pomáhá posílit nohu a zvednout nožní klenbu. Jakákoliv podpora nohy ji oslabuje a zplošťuje.
Dobrý den, Miriam,
doporučil bych knihu „Naboso“ od podiatra pan Howella. V ní krásně rozebírá přirozené fungování nohou a jejich ovlivnění botami. Člověk se tam dozví hodně zajímavých informací. Téma klenby velmi trefně přirovnává k podepření tlumiče (jedna z funkcí klenby je tlmit nárazy) v autě, který kdybychom podepřeli a drželi ve vzpřímené pozici a znemožnili mu klesat a stoupat a plnit svou funkci (stejně jako to děláme podporou klenbě), asi by se nám dobře nejezdilo. Naše klenba navíc nečinností po čase ochabne (svaly, vazy) a po odstranění podepření se již sama vzpřímená neudrží. Otázku umělých plochých povrchů tam také vysvětluje a pokud se nepletu (již jsem ji četl před delší dobou), demonstruje ji tam na vodičích rikš v některé asijské zemi, kteří běhají po městě po celé dny naboso a vyšetřením se zjistilo, že mají nohy naprosto v pořádku. Noze zkrátka nevadí povrch, po kterém se chceme pohybovat, ale musíme styl našeho pohybu v závislosti na povrchu přizůsobit. A to je třeba se znovu naučit, pokud jsme desítky let chodili v botech. Ale jde to a stojí to za to:) Pavel
Přidávám se s osobní zkušeností – dlouho jsem si myslela, že na ploché nohy je třeba obuv s vhodnou vložkou, aby klenbu podpírala. Počet takových vložek se u nás kupil a já nemohla nosit boty bez nich, všechny musely být speciálně upravené. Potom jsem narazila na stránky Janky a pomalu se mi začaly otevírat oči. Zkusila jsem na vlastní kůži – doma ponožky, ven boty bosé, či naboso, občas žabky… za několik měsíců nastala změna – klenba mne nebolí!, všechny vložky letěly do koše, a já teď absolutně nechápu, jak jsem tuto hrůzu v botě mohla snést, natož vyžadovat!
Koupila jsem bosé botky i 2 leté dcerce a ta jiné už nechtěla…
Jediné, co mi stále vrtá hlavou je:
1. jak je to s podporou kotníku u dětí do 3 let – je nutná či opravdu ne?
2. výhradní chůze po rovném asfaltu mi v bosých botech po delší chůzi příjemná není, přejdu-li na trávník či nerovný povrch, pak vše OK. Jak je to tedy s bosou obuví na výhradně rovných a tvrdých povrcách? Většina výzkumů se provádí v zemích , kde převládá udusaná hlína (Afrika, Indie,..), ale jak je to u nás, kde je tomu naopak?
3. a posledním problémem je zima – přes tenkou podrážku je mi (i se stélkou navíc) prostě zima….
Pokud někdo předá své zkušenosti či odpovědi, názory, budu ráda. Ač povoláním lékařka, odpověď neznám.
Se srdečným pozdravem, Monika
Mila Monika, dakujem za osobnu skusenost. Casto ludia potrebuju prave pocut, ze to nemusi byt iba o vlozkach, ze mozeme este nieco pre seba urobit vlastnymi silami.
Ad 1. bod: Podpora kotnikov/clenkov je umely zasah ako vsetko ostatne. Otazka tiez znie, ci je vsetko tak, ako si myslime, ked sa divame na detsku nohu v topanke s pevnou patou. Drzi pevny opatok patu pevne? Alebo je to iluzia a pokial pata ma v obuvi miesto a opatok neobopina nohu uplne tesne, nesprava sa pata i tak volne a my vidime len spravanie opatku, ktory sa nehybe a my podla neho sudime, ze aj pata je zafixovana? Kotnik ako taky je dolezity klb, ktory je tiez velmi bohaty na receptory, takze z tohto dovodu by fixovanie bolo nezmyselne podobne ako fixovanie inych klbov v tele.
Ad 2. bod: Toto je nutne riesit individualne. Doma, predpokladam, tento problem nemate, a pritom sa pohybujete po podobne nudnom tvrdom terene. Vonku clovek automaticky zrychluje, natahuje krok, ide viac cez paty, vracia sa k stereotypu, zabuda sa kontrolovat. Je niekolko rieseni, ktore tu vsak nemam priestor rozoberat. K ludom v Afrike a Indii: Miliony ludi ziju v mestach a bosi, pohybuju sa po rovnakych povrchoch ako my, nohy vsak maju v poriadku. Je to aj o adaptacii od raneho detstva, plus o stave chodidiel. Fakt je, ze pokial v detstve nosite obuv, Vase nohy to na Vas dokazu prezradit horsou schopnostou pracovat s tlakom v dospelosti.
Ad 3. bod: U nas staci extra vlozka s aluminiovou upravou. Takze vlastne clovek ma dve vlozky. Ale niekedy to nestaci a clovek musi proste ustupit klimatickym pomerom a vziat si teplejsiu obuv, pripadne pracovat na otuzovani. Su ludia, ktori tvrdia, ze ked maju v obuvi ponozky, je im vacsia zima ako bez ponoziek.
Dobrý den,
měl bych dotaz ohledně chůze bez bot u dětí doma na zahradě.
Je lepší koupit boty nebo nechat děti dále bosky?
Já chodím bosky na zahradě pořád a to bez ohledu na co dělám.
https://www.nohynaboso.cz/deti-by-mely-nosit-boty-co-nejmene/ zde jsem se dočetl,že žabky jsou ideální a jak jsou na tom plážové pantofle,které nosíme do města a na výlety dost často,někdy i ty žabky a jak je někde pěkný trávník nebo hliněný chodník tak boty hned do ruky a jdem bosi.
Děkuji
Dobry den, dakujem za otazku. Zabky nie su problem pre rutinnych bosochodcov. Nie su vhodne ako obuv na dlhe nosenie, ale v kombinacii s chodzou naboso su v poriadku. Musime si uvedomit, ze miliony ludi v zabkach chodia a netrpia problemami, ktore maju akoze „zabky na svedomi“ v USA alebo v Europe. Ale cloveku, ktory sa pravidelne nehybe, trpi nadvahou a nosi 9 mesiacov v roku pevnu obuv, mozu zabky ublizit. Ja by som Vasu prax s bosym chodenim preniesla co najviac na deti. Mozu iba ziskat. Kym sa im chce, nech behaju bosky, starsie deti zvyknu bojkotovat rodicovske snahy. 🙂
7 měsíců minimálně chodím bos,záleží na počasí na nějaké extrémy nejsem zvyklý.
Nejraději poslouchám otázky typu: To ti nevadí,že máš nohy špinavé,kdo ví od čeho?
To ti nevadí,že šlápneš do hovna nebo nějakého hnusu?
Vždycky říkám , že je mi to jedno do čeho slapnu a do hovna sem šlápl xkrát,vesnice no a špinavé nohy máš hned např. z žabek