Dnešní děti trpí vbočenými palci, plochýma nohama a řadou dalších problémů, které jsou mezi bosou populací téměř neznámé. Lidé, kteří vyrostli bosí, mají velice často širší a delší chodidla, která vhodněji reagují na tlak při chůzi, a jsou tak ušetřeni bolestí obutých Evropanů nebo Američanů.
Chození v botách chodidla sice chrání, zároveň je však oslabuje; chůze naboso dětskou (i dospělou) nohu naopak optimálně trénuje. Nohy se stávají pohyblivějšími, silnějšími, a tím také odolnějšími. Chůze naboso po pestrých površích nebo plnění různých úkolů bosými chodidly má pozitivní vliv na jejich citlivost a na koordinaci celého těla, která se u dětí v poslední době zhoršuje. Vznikla proto potřeba vyvinout obuv, která skloubí ochranné vlastnosti obuvi a pozitiva chůze naboso. Taková obuv musí být velice ohebná, lehká, bez podpatků, bez podpory klenby, s velice širokou špičkou pro volný prostor prstů (a zejména palce) a s ultratenkou podešví pro vnímání i nejmenších nerovností povrchu. Této obuvi se říká minimalistická (výrobci do různé míry minimalizují prvky klasické obuvi), případně barefootová neboli bosá obuv (z anglického barefoot, čili bos; taková obuv již slouží jenom jako ochranný obal pro chodidla).
Test provedený v Jižní Africe u 22 dětí ve věku od 7 do 11 let, které 2 měsíce místo klasické obuvi nosily právě barefootovou obuv nebo chodily bosé, odhalil zajímavou skutečnost: u těchto dětí došlo k posílení svalstva, kotníků, zlepšení rovnováhy a držení těla. Podobný šestiměsíční experiment s jinou barefootovou značkou, kterého se zúčastnilo 21 dospělých, ukázal, že u jeho účastníků došlo ke zmírnění bolestí dolní části zad, snížení množství užívaných léků proti bolesti a zlepšení kvality života, čímž se potvrzuje, že čím míň boty, tím lépe pro jejího nositele.
Autor: Janka Tóthová
Je to pravda. Mé dítě dobrovolně chodí celé prázdniny bez bot a více cíti nožičku!!!!
🙂